Faculty Committees 2017-18

Elected

Academic Priorities Committee

  • Division I: Iyko Day, 2017-2021; Tian Ng, 2017-2021; Karen Remmler, 2017-2021
  • Division II: Margaret Robinson, 2014-2018 
  • Division III: Sarah Adelman, 2016-2020
  • Dean of Faculty; Dean of Students; 2 students

Advisory Committee On Admissions And Financial Aid

  • Division I: Iyko Day, 2015-2018 (chair); Mark Shea, 2016-2019
  • Division II: Katie Berry, 2017-2020
  • Division III: Mike Robinson, 2017-2020
  • Vice President for Enrollment and Dean of Admissions; Director of Student Financial Services; 2 students

Advisory Committee On Appointments, Reappointments, And Promotions

  • Division 1: Geoff Sumi, 2015-2019; Christopher Benfey, 2017-2021
  • Division 2: Jessica Sidman, 2016-2020 (leave FA17); Janice Gifford, FA17; Rachel Fink, 2017-2021 (leave FA17)
  • Division 3: Jim Hartley, 2015-2019
  • Dean of Faculty (chair); President

Advisory Committee On Multicultural Community And College Life

  • Division I: Wes Yu, 2015-2018; Donna Van Handle, Spring 2017-Fall 2020
  • Division II: Kathryn McMenimen, 2016-19; Audrey St. John, 2017-2020
  • Division III: 
  • Dean of the College, Dean of Students; Director of Diversity and Inclusion; 3 students; 3 non-faculty staff chosen as directed by Staff Council

Committee On Appeals

  • Division I: David Hernandez, 2017-2020; Peter Scotto, 2017-2020
  • Division II: Dylan Shepardson, 2017-2020; Stan Rachootin, 2017-2020
  • Division III: Calvin Chen, 2015-2018; Jeremy King 2017-2020

Faculty Affirmative Action Committee

  • Division I: Amina Steinfels, 2016-2019
  • Division II: Maria Gomez, 2015-2018
  • Division III: Elif Babul, 2016-2019
  • Dean of Faculty

Faculty Committee On Planning And Budgeting

  • Division I: Nigel Alderman, 2016-2020; Paula Debnar, 2016-2020
  • Division II: Amy Camp, 2016-2020; Katherine Aidala, 2017-2021
  • Division III: Katherine Schmeiser, 2015-2019 (leave 2017-2018)
  • Dean of Faculty; Associate Dean of Faculty; Vice President for Finance and Administration

Faculty Conference Committee

  • Division I: Amy Martin, 2016-2020; Don Weber, 2016-2020 (co-chair)
  • Division II: Sarah Bacon, 2015-2019; Andrea Foulkes 2016-2018
  • Division III: Joshua Roth, 2016-2020 (co-chair)

Faculty Grants Committee

  • Division I: Corinne Demas, 2016-2019
  • Division II: Barbara Lerner, 2016-2019
  • Division III: Jennifer Jacoby, 2015-2018 (leave 2017-2018); Steve Schmeiser, 2016-2019
  • Dean of Faculty

LITS Advisory Committee

  • Division I: Michael Davis, 2015-2018; Lowell Gudmundson, 2017-2020
  • Division II: Jason Andras 2017-2020
  • Division III: Patricia Banks, 2015-2018; Sandy Lawrence, 2016-2019
  • Dean of Faculty; Chief Information Officer and Executive Director of LITS; 2 students

Appointed

Academic Administrative Board

  • Division I: Amy Rodgers, 2017-2020
  • Division II: Dylan Shepardson, 2017-2020
  • Division III: Johannes Norling, 2017-2020
  • Dean of Studies (chair); Dean of Studies; Registrar; Class Deans

Academic Honor Board

  • Division I: Donna Van Handle, 2015-18
    Division II: Darren Hamilton, 2015-18
  • Division III: Sohail Hashmi, 2015-18
  • Dean of Studies (chair); 1 student

Committee on Fellowships

  • Division I: Amy Rodgers, 2017-2020
  • Division II: Amy Frary, 2015-2018
  • Division III: Cora Fernandez Anderson, 2017-2020
  • Dean of Studies

Subcommittee on Fulbright ETA: Sarah Frenette, III, 2015-2018; Mark Shea, I, 2015-2018; Nieves Romero-Diaz, I, 2016-19; Ying Wang, I, 2016-19; Catherine LeGouis, I, 2017-2020; Dean of Studies

Subcommittee on Fulbright Research: Sam Mitchell, I, 2014-2017; Craig Woodard, II, 2014-2017; Andy Reiter, III, 2016-19; Dean of Studies

Subcommittee on Davis Projects for Peace: Karen Remmler, I, 2015-18; Director of Community Engagement; Director of International Experiential Learning; Dean of Studies

Subcommittee on Alumnae Association on Fellowships: Stan Rachootin, II, 2016-19; Dean of Studies

Subcommittee on Goldwater: Amy Frary, II, 2015-18; Kerstin Nordstrom, II, 2015-18; Kyle Broaders, II, 2015-18; Timothy Chumley, II, 2017-2020; Dean of Studies

Committee On The Health Professions

  • Division I:
  • Division II: Ken Colodner, 2016-19; Andrea Foulkes, 2016-19;  Jessica Sidman 2017-2020
  • Division III: Kathy Binder, 2016-19, Corey Flanders, 2017-2020

Institutional Review Board

  • Division I: Mark Shea
  • Division II: Renae Brodie
  • Division III: Kathy Binder (chair); Cheryl Lee; Joshua Roth
  • Director of Institutional Research; Father Richard Bondi

Marshals

  • Division I: Samba Gadjigo, 2017-2020
  • Division II: Kathy Aidala, 2017-2020
  • Division III: