2014 Award Winners

Winners received a travel mug with a matching thermos and travel case

March 26, 2014

The 2014 Staff Council Peer Recognition Award winners were announced at today's Staff Council Coffee Breaks.

Winners received a travel mug with a matching thermos and travel case. The gift set was accompanied by a letter from Staff Council and the statement(s) from the person(s) who nominated them for the award.

A complete list of nominees is below.

And the Award Winners Are...

2014 Winners

  • Laurie Dion – Religion
  • Natasha Payes – Admission
  • Joanne Picard – MCGI
  • Ethan Powers – LITS
  • Ann Routhier - Human Resources
  • Sue Rusiecki – Religion
  • Chrissy Sibley – Equestrian Center
  • Andrew Soucy – LITS
  • Ivy Tillman – LITS
  • Chi Hou Yuen – Dining Services

All Nominees

  • Kris Bergbom - Student Programs
  • Kate Bryda - Health Services
  • Sarah Byrne - Physics
  • Cheryl Cobb - Music 
  • Mary Collins - Auxiliary Services
  • Aime DeGrenier - LITS
  • Krista Denno - LITS
  • Latrina Denson - Dean of Students
  • Laurie Dion - Philosophy
  • Elizabeth Feeney - Counseling Services
  • Leslie Fields - LITS, Archives & Special Collections
  • Deb Garrity - Communications
  • Amy Goebel - Student Financial Services
  • Karen Jacobus - Health Education
  • Deb LaBonte - Accounts Payable
  • Louise Labrie - Athletics
  • Dawn Larder - Economics
  • Cindy LeGare - Human Resouces
  • Darcia Malone - Auxiliary Services
  • Justin Mandeville - Facilities
  • Beckie Markarian - Advancement
  • John Martins - Communications
  • Leonard McEachern - Physics
  • Ajay Menon - Access Services / LITS
  • Cristina Mitchell - Facilities Management
  • Erin Mosher - Residential Life
  • Becky Packard - Weissman Center for Leadership and Liberal Arts
  • Janet Paquette - Professional and Graduate Education
  • Natasha Payes - Admission
  • Joanne Picard - McCulloch Center for Global Initiatives
  • Debra Piotrowski - Biological Sciences
  • Ethan Powers - LITS
  • Charlyn Puza - Campus Police
  • Ann Routhier - Human Resources
  • Cheryl Roy - Finance
  • Sue Rusiecki - Religion
  • Bardee Sadlier - Physical Education and athletics
  • Jennifer Sanborn - Religious and Spiritual Life
  • Michele Scanlon - Music
  • Chrissy Sibley - Equestrian Center
  • Seth Sibley - Advancement
  • Andrew Soucy - LITS
  • Diane Stanton - Alumnae Association
  • Roy Tack - Facilities Management
  • Ivy Tillman - LITS
  • Doug Vanderpoel - Auxiliary Services
  • Alison West - Communications
  • Michelle Willette - Admission
  • Alex Wirth-Cauchon - LITS
  • Kelly Woods - Career Development Center
  • Linda Woods - Financial Services
  • Laura Worrick - Student Programs
  • Chi Hou Yuen - Dining Services

View 2013 winners...